برای مکالمه تصویری به جای واتس اپ و اسکایپ از جیتسی استفاده کنیم

یادم می‌آید آن قدیم تر ها برای مکالمه تصویری از اسکایپ استفاده می‌کردیم. آن زمان خبری از پرایوسی و امنیت نبود. نه از انحصار خبر داشتم نه از آزاد. همین که می‌توانستم از راه دور دوست و آشنا را ببینم برایم کافی بود. زمان ها گذشت، واتس اپ متولد شد و بعد از مدتی مکالمه تصویری را رونمایی کرد. امروزه اکثر افراد برای تماس تصویری از واتس استفاده می‌کنند. اکنون واتس اپ متعلق به شرکت فیسبوک است و اسکایپ متعلق به شرکت مایکروسافت. رسالت هر دو، دزدیدن و آنالیز کردن اطلاعات است. با استفاده از نرم‌افزارهای فوق شما هیچ گونه پرایوسی نخواهید داشت‌ و زندگی دیجیتال شما عریان خواهد بود.

گوگل زدایی، مایکروسافت زدایی و فیسبوک زدایی سخت است. سالهاست به این ها عادت کرده ایم و یکباره نمی‌توان همگی را کنار گذاشت. شیوع کرونا به دولت ها اجازه خواهد داد به بهانه جلوگیری از همه‌گیری ها و پاندمی‌ های بعدی در جزئیات زندگی شما سرک بکشند و تمام اطلاعات آنلاین شما را رصد کنند.

ولی راه حل چیست؟

راه حل زندگی دیجیتال امن، پیوستن به دنیای آزاد و انحصارزدایی است‌. در خصوص مکالمه تصویری به جای استفاده از اسکایپ و واتس اپ، میتوان از سرویس ازاد جیتسی استفاده کرد. جیستی بستری مناسب برای ویدئو کنفرانس ها، سخنرانی، کلاس های آموزشی یا گفت‌وگوهای دوستانه و خانوادگی است. خوشبختانه برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS در دسترس است.

لینک دانلود برای اندروید:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.jitsi.meet

لینک دانلود برای ios :

https://apps.apple.com/us/app/jitsi-meet/id1165103905

نکته مهم‌تر اینکه از سرویس‌ها و کاره‌های انحصاری ایرانی استفاده نکنید. اکثر سرویس‌های ایرانی علاقه ای به دنیای آزاد ندارند و فقط به فکر انحصارند. مخصوصا آنجا که با واژه «ملی» یا «بومی» قصد معرفی نرم‌افزار یا سرویس خود را دارند. دنیای آزاد متعلق به همه است و متعلق به هیچکس نیست.