به جای استفاده از جیمیل و یاهو از پروتون میل استفاده کنید.

Protonmail

پروتون‌میل یک سرویس ایمیل رمزنگاری شده است که رویکرد بسیار متفاوتی نسبت به امنیت ایمیل دارد.

چه کسانی می‌توانند ایمیل‌هایتان را بخوانند؟

رمزگذاری ایمیل پروتون‌میل به این معنی است که تنها شما می‌توانید ایمیل‌هایتان را صندوق ایمیلتان بخوانید. در حقیقت حتی توسعه‌دهندگان این سرویس هم نمی‌توانند ایمیل‌های کاربران را روی سرورهایشان بخوانند. در حالی که جیمیل به دلیل عدم رمزگذاری می‌تواند ایمیل‌های کاربرانش را از روی سرورهایش بخواند.

کنترل داده‌‌ها

هنگامی که در سرویس‌های جیمیل و فیسبوک ثبت‌نام می‌کنید، کنترل اطلاعات مهم‌تان را به آنها واگذار می‌کنید. رسوایی کمبریج آنالیتیکا مشخص کرد که چطور فیسبوک داده‌هایشان را استفاده می‌کرده است. این شرکت‌ها روش‌ها و مدل‌های بیزنیسی خود را تغییر می‌دهند و اما در نهایت هدفشان خواندن داده‌‌ها ، تحلیل و در نهایت فروش آن‌هاست. اما هنگامی که از پروتون‌میل استفاده کنیم به دلیل رمزنگاری ایمیل‌ها، داده‌هایمان قابل خواندن توسط هیچ کسی غیر ما و گیرنده ایمیل نخواهد بود.

اگر رخنه‌ای صورت بگیرد و داده‌های کاربران افشا شود 

اگر در سرورهای پورتون‌میل رخنه‌ای صورت بگیرد، با توجه به اینکه داده‌های کاربران رمزنگاری شده‌اند، هیچ شخصی بدون کلید رمزگشایی قادر به خواندن ایمیل‌های کاربران نخواهد بود.

ترک و log کردن کاربران

گوگل تمام فعالیتهای کاربران روی سرویس‌هایش را ضبط می‌کند. این شامل IP، هر عبارتی که در موتور جستجوی گوگل جستجو می‌کنید، ایمیل‌هایی که باز می‌کنید، وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید، و اطلاعات دیگر می‌شود. پروتون‌میل اما رویکرد کاملا متضادی با گوگل دارد، این سرویس فعالیتهای کاربران را مانیتور نمی‌کند، حتی IP کاربر را هم ذخیره نمی‌ کند.

رمزنگاری حین انتقال 

هر دوی این سرویس‌ها با استفاده از TLS امنیت داده‌های کاربران حین انتقال را حفظ می‌کنند. اما توجه کنید که پروتون‌میل با استفاده از رمزگذاری end to end، ایمیلهای کاربران را حین انتقال رمزگذاری می‌کرده است. رمزگذاری end to end به معنی این است که مثلا ایمیل‌های کاربر روی دستگاه فرستنده رمزگذاری می‌شوند و تنها روی دستگاه گیرنده رمزگشایی می‌شوند.

قوانین حریم شخصی

از آنجاییکه سرورهای پروتون‌میل در کشورهای اروپایی است، تحت قوانین حریم شخصی کشورهایی اروپایی از جمله سوییس است بدین معنی که این شرکت برخلاف جیمیل حق دارد از داده‌های کاربرانش در برابر سازمانهای جاسوسی مانند NSA کاملا محافظت کند.