توفان به پا کن

برای شروع توفان فکری، موضوع ایجاد کرده و دیگران را برای نظر دادن دعوت کن

انجام صحیح توفان فکری نیازمند ایجاد فضایی ایمن برای طرح ایده‌هاست. کسی نباید احساس خجالت کند. کسی نباید احساس کند که با طرح نظر، دیگران به ایده مسخره او می‌خندند. لازم است برای مدتی معقول، فقط ایده‌ها طرح شوند و کسی، ایده و نظر دیگری را نقد نکند. اما ایجاد چنین فضایی واقعا دشوار است. برای همین، پروژه ساده‌ای را شروع کردم که پاسخی به این نیاز بدهد. نام این پروژه، توفان یا TooFun است.

صفحه اول توفان نسخه ۰٫۳٫۲

ویژگی‌ها

عدم نیاز به ساخت حساب کاربری

در توفان نیازی به نام‌نویسی و ایجاد حساب کاربری نیست. هر کسی می‌تواند یک موضوع ایجاد کند. پیوند منحصر به فردی برای موضوع ساخته می‌شود که با هم‌رسانی آن نشانی با دیگران، امکان نظردهی فراهم می‌شود.

پنهان بودن نظرات طی مدت نظردهی

هر موضوع، مدت معینی (بین یک تا ۴۸ ساعت) برای نظردهی دارد. طی این مدت، همه نظرها پنهان هستند. این قابلیت از یک سو باعث می‌شود کسی نتواند درباره نظر دیگران نظر دهد و در نتیجه افراد با احساس آرامش و اطمینان خاطر بیشتری نظرات‌شان را درج می‌کنند. از سوی دیگر، ندیدن نظرات دیگران باعث می‌شود کسی از نظر جمع تاثیر نپذیرد و به این شکل، هر کسی واقعا نظر خودش را بنویسد.

نمایش نظارات با ترتیب تصادفی

با پایان یافتن مدت نظردهی، نظرات با ترتیب تصادفی نمایش می‌یابند. تصادفی بودن، یک لایه دیگر به ناشناسی اضافه می‌کند و باعث می‌شود کسی نتواند بر اساس زمان انتشار نظر، حدس بزند که فلان نظر متعلق به چه کسی است.

حذف خودکار اطلاعات پس از یک هفته

موضوعات و نظرات مرتبط با آن‌ها تنها تا یک هفته در دسترس باقی می‌مانند. پس از اتمام این مدت، کلیه نظرات پاک می‌شوند. در مورد موضوعات، عنوان و توضیحات با * و طول مدت نظردهی با صفر جایگزین می‌شوند تا قابل دسترسی نباشند. دلیل حفظ ردیف اطلاعات، اطمینان از عدم تکرار شناسه است.

پشتیبانی از چندزبان و نیز #متن_دوسویه

توفان امکان ترجمه به زبان‌های دیگر را دارد. به لطف پشتیبانی از متن دوسویه (bidi) فارغ از این که محیط برنامه به چه زبانی باشد، متن‌ها (شامل عنوان و توضیحات موضوع و نیز متن نظرات) در جهت صحیح نمایش می‌یابند.

نرم‌افزار آزاد

توفان یک #نرم‌افزار_آزاد تحت پروانه AGPL است. این یعنی برای استفاده (اجرا روی دستگاه یا کارساز شخصی)، مطالعه کد و انتشارش نیازی به کسب اجازه نیست.

فناوری استفاده شده

توفان با کمک مجموعه موسوم به TALL نوشته شده است؛ یعنی با چهارچوب #لاراول نسخه ۸، لایووایر، تیلویند و آلپاین‌جی‌اس.

سخن آخر

خوشحال خواهم شد اگر از این پروژه استفاده کنید و با ارائه بازخورد، به بهتر شدنش کمک کنید. اگر هم با فناوری‌های استفاده شده در این پروژه آشنایی دارید، می‌توانید به مخزن کد برنامه مراجعه کرده و در توسعه آن مشارکت کنید. در حال حاضر، نمونه‌ای از این پروژه را می‌توانید در این نشانی ببینید.