ذهن آزاد ~آزاد

There's one author on this blog: ahangarha

مصطفی آهنگرها هستم و در اینجا، از آزادی نرم‌افزار، نرم‌افزار آزاد، سخت‌افزار آزاد، فرهنگ آزاد، مستندات آزاد و دانش آزاد می‌نویسم.

Latest articles

من، مدیریت دانش، لاگ‌سیک و متن دوسویه

تابستان امسال با #مدیریت_دانش و #نرم‌افزار_آزاد #لاگ‌سیک آشنا شدم. اما این شش ماه، شش ماه پرباری بوده است. در این مطلب، مروری می‌کنم بر تجربه‌ام با این نرم‌افزار و افزونه‌ای که برای آن ساخته‌ام.

به یاد صابر راستی‌کردار و در باب گرامی‌داشت

چندی پیش، #صابر_راستی‌کردار از بین ما رفت. پیام‌های تسلیت فراوان نوشته و مراسم‌های متعدد در گرامی‌داشت او برگزار شد. به این بهانه، مواردی به ذهنم می‌رسد که در این مطلب منتشر می‌کنم.

چهل سالگی گنو مبارک

«این چهل سال، تاییدی است بر این که نه تنها داشتن کنترل بر رایانش امری ممکن بلکه اساسا به وقوع پیوسته است و می‌تواند با مشارکت همگانی به مراتب جدی‌تر به پیش برود.» #GNU40

همیشه می‌توانیم...؛ برای ۲۰ سالگی روز آزادی نرم‌افزار

بازنشر بیانه روز آزادی نرم‌افزار ۱۴۰۰

من و باقی برگزار کنندگان رویداد روز آزادی نرم‌افزار سال ۱۴۰۰ در دورهمی گنو بیانیه‌ای صادر کردیم که مناسب می‌دانم اینجا مجدد بازنشر کنم.

نقدی بر بیانیه مهر ۱۴۰۱ لاگ تهران

امروز (۲۴ مهر) بیانیه‌ای از طرف «جمعی از اعضای نرم‌افزار آزاد» در وب‌گاه لاگ تهران در محکومیت سرکوب‌ها و بازداشت‌های اخیر در کشور منتشر شد. نکاتی را درباره این بیانیه لازم به ذکر می‌دانم.

نه به تحریم‌های نژادپرستانه

موج محکومیت هجوم ارتش روسیه به اوکراین هر روز جلوهٔ جدیدی پیدا می‌کند. پس از تحریم تیم‌های ورزشی ظاهرا اکنون نوبت به تحریم جامعه IT رسیده است؟ کار درستی است؟

در حمایت از مطالبه‌گری حق پیرامون طرح صیانت

آیا انتقادات به #طرح_صیانت را می‌توان نقطه پایانی بر گفتمان حماقت‌انگاری مطالبه حق در دل ساز و کار ناقض حق دانست؟

تغییر نام خلیج فارس در osm - روایت ابراهیم نجاتی

ابراهیم نجاتی، یکی از فعال‌ترین اعضای جامعه #اوپن‌استریت‌مپ ایران در فهرست پستی در پیگیری مساله تغییر نام خلیج فارس بوده است. در این مطلب، توضیحاتش در جلسه پنج‌شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ را نقل می‌کنم.

با تغییر نام خلیج فارس در osm چه کنیم؟

چند وقتی است که نام خلیج فارس در اوپن‌استریت‌مپ به خلیج عربی تغییر یافته است. اینجا مروری می‌کنم بر بخشی از آن چه گذشته و آن چه باید بکنیم.

روز آزادی نرم‌افزار؛ تجربه‌ای ۵ ساله از نزدیک

امسال از بین بیش از ۳۰ گروهی که رویدادی به مناسبت روز آزادی نرم‌افزار را برگزار کردند، ۵ گروه ایرانی بودند. در این مطلب به اختصار از تجربه‌ای در نزدیک به پنج سال گذشته درباره این رویداد می‌نویسم.

در باب اصلاحیه بیانیه OSM ایران و تقبیح برخی حواشی