محکومیت صدور بیانیه به نام انجمن OSM ایران

در تاریخ ۱۳ تیر ۱۴۰۰ بیانیه‌ای توسط حساب اوپن‌استریت‌مپ ایران روی توییتر منتشر شد. این بیانیه پس از آن منتشر شد که شرکت بلد بیانیه‌ای داد در واکنش به مقاله‌ای به قلم سوشا مصلح درباره خراب‌کاری‌هایی مشکوک در نقشه OSM توسط افراد شاغل در بلد یا مرتبط با آن. این بیانیه در حالی اقدام به طرح موضوعاتی از جانب «گروه OSM Iran» کرده است که هیچ بحثی در گروه تلگرامی/ماتریسی و نیز انجمن (فروم) OSM ایران درباره آن صورت نگرفته بود. نظر به اینکه OSM Iran یک هویت غیر رسمی و جامعه محور است و ساز و کاری برای اعلام موضع رسمی به نیابت از اعضا ندارد این سؤال پیش می‌آید که آیا این بیانیه، پاسخ شخص نویسنده مقاله است که به جای حساب شخصی، با حساب رسمی OSM Iran و با وام گرفتن از نام و اعتبار جامعه OSM ایران منتشر شده (نظر به اینکه احتمال چنین گزینه‌ای را نزدیک به صفر می‌دانم) یا این که انتشار بیانیه تصمیم گروهی از اعضا بوده است؟

در هر صورت لازم است توضیح داده شود که:

  • نویسنده/نویسندگان این بیانیه دقیقاً چه کسانی هستند که از طرف جامعه OSM که روح‌اش هم از وجود و حتی انتشار چنین بیانیه‌ای خبر نداشته اقدام به تنظیم و انتشار بیانیه کرده‌اند؟
  • نویسنده/نویسندگان از چه جایگاهی به خود اجازه داده‌اند که به نیابت از جامعه OSM بیایند و توضحیات شرکت بلد را بپذیرند، نسبت به اشتباهات موجود در مقاله‌ای شخص، عذرخواهی کرده و برای همکاری با بلد ابراز تمایل کنند؟

فارغ از اینکه چرا چنین اتفاقی رخ داده است، نفس رخ دادن آن محکوم است. اگر مساله سوءاستفاده شخصی باشد (بسیار نامحتمل) که یک رسوایی بزرگ است. اگر یک کار گروهی است که لازم است اسامی نویسندگان آن اعلام شده و نسبت به انجام چنین کاری عذرخواهی صورت بپذیرد. لازم است تمهیداتی اندیشیده شود که از وقوع چنین اتفاقاتی در آینده نیز جلوگیری شود.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که یک سال پیش از آن در تیر ۹۹ گروهی از اعضای جامعه نرم‌افزار آزاد ایران عریضه‌ای را تهیه و به امضا رساندند که در آن از مصادره هویت جامعه نرم‌افزار آزاد سخن رانده شده بود. اگر آن زمان نگرانی‌ها از بابت احتمال سوءاستفاده گروهی از افراد از هویت جامعه نرم‌افزار آزاد بود واکنش شایسته به صدور بیانیه‌ای به اسم جامعه OSM Iran بدون اطلاع اعضای آن‌ها چه باید باشد؟


مطالب مرتبط: